İkinci el araç alımına ilişkin 10 ipucu

İkinci el araç nasıl alınmalı?

İkinci el araç alım süreci hiç karmaşık değildir; ancak yaygın hatalardan ve hayal kırıklıklarından kaçınmak için bilmeniz gereken birkaç konu var. İşte SPOTICAR'dan ikinci el aracınızı satın alırken yardımcı olabilecek 10 ipucu. 

1 - İhtiyaçlarınızı bilin

Aradığınız modele karar vermek için zaman ayırın. İkinci el dizel Renault  Megane, ikinci el benzinli Opel Corsa veya  ikinci el DS  7 Crossback E-Tense Hybrid  arasında çok az ortak nokta vardır. 5 kişilik mi, yoksa 7 kişilik bir araca mı ihtiyacınız var? Aile aracı mı, yoksa hanenin 2. aracı mı? Elektrikli araç veya şarj edilebilir hibrit araç satın alarak karbon ayak izinizi azaltabilir misiniz?

Makalelerimizi inceleyin:

İkinci el araç nasıl seçilir?
Hangi ikinci el araç seçilmeli: benzinli mi, dizel mi?
Hangi ikinci el araç seçilmeli: elektrikli mi, hibrit mi?

2 - Bütçe belirleyin

Araştırmanıza başlamadan önce, ikinci el aracınız için harcamak istediğiniz toplam veya aylık tutarı belirlemeniz uygun olacaktır. Bu, çok pahalı veya tam tersine beklentilerinizin altında olan araçlarla zaman kaybetmenizi önleyecektir. Ayrıca finansman yöntemini de düşünün: nakit,  taşıt kredisi? Aracınızı sık sık değiştirmekten keyif alıyorsanız, çok hızlı gelişen ve giderek daha fazla tüketiciyi çeken  kiralama formülünü düşünün!

Makalemizi inceleyin: İkinci el aracınızı nasıl finanse edersiniz?

3 - Araç rayiç bedelleri hakkında fikir edinin

İyi bir alışveriş için, piyasa fiyatlarını bilmeniz gerekir. Araştırdığınız ikinci el modeller için farklı fiyatları online karşılaştırmak için zaman ayırın.  Satacak bir aracınız olması halinde, onun da rayiç bedelini ve tahmini fiyatını inceleyin. 

Makalemizi inceleyin: aracımın rayiç bedeli nedir?

4 - İkinci el aracın temel noktalarını kontrol edin

Aracın genel durumu sadece bir bakışta değil, kapsamlı bir şekilde incelenmelidir. Hiçbir şeyi gözden kaçırmamanız gerekir. Her donanımın çalıştığını, herhangi bir anormalliğin sürüşü engellemediğini ve hiçbir şeyin eksik olmadığını kontrol edin. Hem araç içinde hem dışında dikkatli olun! Araçta hiçbir ciddi hasar olmadığından emin olun.

5 - Aracı deneyin 

İkinci el aracınızı ne tür bir bayi veya aracıdan satın almak isterseniz isteyin, en sevdiğiniz aracı satın almadan önce deneme hakkınız vardır. Sürüş deneyimini test etmek ve aracın sizin için doğru olduğundan emin olmak için bu hakkınızı kullanın. 

Emin olmanız gereken konular:

 • araç, motordan veya yürüyen aksamdan anormal ses gelmeden çalışıyor;
 • debriyajda aşınma belirtisi yok;
 • vitesler doğru geçiyor;
 • egzoz gazı emisyonları normal;
 • kontrol panelinde uyarı ışığı yok; 
 • görünür yağ veya su sızıntısı yok.

6 - Soru sorun, tekrar sorun ve tekrar sorun

 • Araç kaç kilometrede? (sayacı ve ekspertiz raporunu veya bakım formunu  karşılaştırın);
 • Aracın kullanım şekli neydi?
 • Kaza geçirmiş veya onarım görmüş mü?
 • Son bakımlar hangi tarihlerde yapılmış? 
 • Bu aracı neden satmak istiyorsunuz?   
 • vb.

7 - İdari prosedürleri usulüne uygun olarak yerine getirin

Herhangi bir araç alımı, idari prosedürler ve belgeler gerektirir: ruhsat, ekspertiz raporu, noter satış sözleşmesi , , bakım karnesi, teknik kontrol... Hiçbir şeyi unutmadığınızdan ve her şeyi zamanında yaptığınızdan emin olun.

Makalemizi okuyun: İkinci el araç satın almak için hangi belgeler gerekli?

8 - Yeni bir araç almadığınızın farkında olun

İkinci el araç, daha önce kullanılmış araç demektir. Bu nedenle, hızla mekanik sorunlar ortaya çıkarak onarım maliyetlerine neden olabilir. Elbette fiyatın daha avantajlı olmasının nedeni de zaten bu ama yine de aklınızda bulunsun! Özellikle de bir uzmana başvurmadığınız sürece, ikinci el aracın gerçek durumu hakkında hiçbir güvenceniz olamayacağı düşünülürse...

9 - İkinci el aracınızın seçimine zaman ayırın

Acele etmeyin. Böylesi bağlayıcı bir alışverişin (zaman açısından ve finansal olarak) araştırma, analiz ve düşünme için yeterli zamana ihtiyacı vardır. Hayalinizdeki ikinci el Peugeot 3008, Citroen C4 , Fiat 500 veya Volkswagen Golf'ü uygun fiyata buldunuz ve mükemmel durumda gibi mi görünüyor? Karşılaştırmak, analiz etmek ve kararınızı olgunlaştırmak için birkaç gün ayırın.

10 - İkinci el aracınızı SPOTICAR'dan satın alın

SPOTICAR, size 12 aya kadar garanti, 7/24 destek ve "memnuniyet " taahhüdü sunan, birçok uzmanın yer aldığı bir ağdır. SPOTICAR noktalarından ikinci el araç satın almak, güvenli bir alışveriş ve güven ilişkisi seçmek anlamına gelir.

SPOTICAR
SPOTICAR
İkinci el araç alırken rehberiniz olacak 10 ipucuyu SPOTICAR uzmanları sizin için derledi.