Özel şahıstan ikinci el araç alımı: Sorulacak doğru sorular

İlk buluşma öncesinde, satıcıya soracağınız olası soruların listesini yapın. Bu şekilde önemli bir noktayı atlama ihtimalinizi ortadan kaldırırsınız:

 • Satıcıyla aracın genel durumu ve donanımları hakkında konuşun. Satıcıya aracın menşeini, satış nedenini, satışın ilk elden olup olmadığını ya da aracın kaç kez el değiştirdiğini sorun.
   
 • Tercihen gündüz saatlerinde randevu alın; böylece iyi görüş koşullarında aracı her açıdan inceleme şansı bulursunuz.
   
 • Her şeyi doğru şekilde kontrol etmenize yardımcı olması için mekanik konusunda bilgili bir arkadaşınızı yanınızda getirmekten çekinmeyin. 
   
 • Araçta gerçekleştirilen çeşitli onarımlar için tüm faturaların yanı sıra bakım karnesini de gözden geçirmeyi talep edin.
   
 • Ve tabii ki aracı test edin! Hızlanma ve frenlemeye verdiği tepkileri ve yüksek hızlarda yol tutuşunu görmek için, aracı her türlü yolda test edin. Direksiyonla, vites koluyla oynayın, motoru dikkatlice dinleyin; kısacası, sistemli hareket edin. 

Satıcıdan istenecek belgeler 

Satıcı, tüm bu kontrollerin gerçekleştirilmesinin ardından, size birçok idari belge vermekle yükümlüdür:

 • Satışa  engel olmayacağından  emin olmak için aracın kredi, para cezası, ogs/hgs veya vergi borcu vb. borçların olmadığını sorgulayın.

Aracın son 3 gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporunu talep edin, yok ise ekspertizinin bağımsız bir kurumda yapılmasını ve sonucun yazılı olarak verilmesini isteyin. Ya da siz ustanıza gösterin. Bu sizi aldatılmaktan koruyacaktır.

 •  Aracın ruhsatını mutlaka görün. Kimlik ve araç bilgilerini kontrol edin.
   
 • Tüm bu işlemler sırasında, eğer araçta satışa engel bir durum var ise araç satışının yapıldığı noterde karşınıza çıkacağını unutmayın.


İkinci el aracınızı neden bir uzmandan satın almalısınız?

İkinci el aracınızı güven içinde satın almanızı sağlamak için, SPOTICAR her modeli size sunmadan önce titizlikle kontrol eder. 12 aya kadar uzatılabilecek garanti teklifinin yanı sıra satın alma işleminizde memnuniyet taahhüdü veriyoruz.

SPOTICAR noktalarından oluşan bir ağa erişebilirsiniz. İkinci el araç satın alırken finansman desteği, mevcut araçla takas teklifi ve 7/24 yardım dahil birçok özel hizmetten de yararlanırsınız.

İkinci el araç alırken bize güvenmek için pek çok iyi neden var.