Ana içeriğe atla Altbilgiye atla

Mevcut pek çok model, farklı motor seçenekleri ve birçok prosedür ile karşı karşıya kalındığında ikinci el bir araç satın almak, engelli bir koşuya benzeyebilir. 

SPOTICAR, ikinci el araç satın alma sürecinde, ilk adımdan son ana kadar yanınızda olacak eksiksiz bir rehber sunmaktadır.

Kasa tipleri, motorizasyonlar, markalar, fiyatlar ve formaliteler bilinmesi gereken her şeyi keşfedin! 
 

İkinci El Araç Seçiminin İlk Adımı: Kategori Seçimi 

İkinci el bir Citroën ya da bir Renault veya bir başka model araç satın almak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, aracınızın kategorisini seçmektir. İhtiyacınız olan aracı bulmak için size sunulan temel seçenekleri keşfedin: 

İkinci el bir şehir aracı satın almak 

Hem çok yönlü hem küçük olabilen şehir araçları, kent yaşamı için mükemmel araçlardır. 3 ve 5 kapılı versiyonları bulunan şehir araçları Renault Clio, Peugeot 208 ve Volkswagen Polo örneklerinde olduğu gibi ikinci el piyasasında önemli bir role sahiptir.

İkinci el bir SUV satın almak 

Başlangıçta tüm arazi araçları için kullanılan bu adlandırma, artık genellikle yuvarlak hatlı olan tüm yüksek modeller için kullanılmaktadır. Şehirde ve uzun yolda rahat olan SUV’lar yüksek sürüş pozisyonları, modern görünümleri ve güvenlik özellikleriyle araç arayanları baştan çıkartmaktadır. 

İkinci el bir hatchback satın almak 

Hatchback 4 ya da 5 kişinin uzun mesafelerde konfor içinde seyahat etmesi için tasarlanmıştır. Peugeot 308 gibi Fransız otomobilleri, Alfa Romeo Giulietta gibi İtalyan ya da Opel Corsa, A serisi bir Mercedes veya BMW 1 serisi gibi Alman mühendisliği eserleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

İkinci el bir sedan satın almak 

Bu kategoride, yol için biçimlendirilmiş ve çok yönlü araçlar bulunmaktadır. Kompakt, aile tipi ya da limuzin benzeri olabilen Sedan ikinci el bir araç satın alma anında öne çıkan seçenekler arasındadır.

İkinci el bir station wagon satın almak 

Özellikle geniş aileler için tasarlanmış olan station wagon’lar eşsiz bir iç mekân imkânı sunmaktadır. Kara yolunda, şehir içerisindeki yollara kıyasla daha rahat bir sürüş imkânı veren station wagon’lar konfor ve motorizasyona yönelik çok özel bir itina sayesinde uzun yolculuklara uygundur. 

İkinci el bir minivan satın almak 

Minivan özellikle Renault Espace’in de etkisiyle en başarılı dönemini 2000’li yıllarda yaşamıştı. SUV’lar bu segmentte rekabet oluştursa da Minivan özellikle kompakt versiyonuyla popülerliğini sürdürmektedir. Kontrollü boyutlar ve geniş iç mekânlar arasında harika bir denge sunan minivan’lar, ikinci el bir aile aracı satın almak isteyenler için ideal bir seçenektir.

İkinci el bir Coupé ya da Cabriolet satın almak 

Sürüş keyfi düşkünlerinin ayrıcalıklı tercihidir. 3 kapısıyla Coupé ve açılabilir tavanıyla Cabriolet gerçek bir estetik harikası ve sportiflik göstergesidir.
 
İkinci el bir 4x4 satın almak 

SUV’un atası olan 4x4, adının da işaret ettiği gibi 4 çekişli tekerlekle donatılmıştır. Bu özellik 4x4’e asfalta, sanki ara yollardaymışçasına meydan okuma imkânı vermektedir. Performansı, onu maceracıların en ideal yol arkadaşı haline getirir. 

İkinci el bir ticari araç satın almak 

Profesyonellere mahsus ticari araç her şeyden önce bir van, furgon hatta bir kamyonet formuna sahip olabilen pratik bir araçtır. Bununla birlikte ticari araç ludospace adlandırması aldığında “özel” versiyonlara işaret etmektedir. Pratikliği ve çok yönlülüğü bir araya getirmektedir. 

Profesyonellerin tercih ettiği ticari araçlar, van, furgon veya bir kamyonet formuna sahip, pratik araçlardır. Bununla birlikte ticari araç ludospace adlandırması aldığında “özel” versiyonlara işaret etmektedir. Pratikliği ve çok yönlülüğü bir arada sunan modeller içeren bir kategoridir. 

İkinci el bir pick-up satın almak 

Arkada bir tablayla ya da damperle donatılmış olan pick-up, Amerika yollarının yıldızıdır. Tüm arazilerde rahat sürüş imkânı veren pick-up dağlık ve kırsal bölgelerde yadsınamaz karakterdedir ve önemli yükleme hacmi sayesinde pratikliğiyle öne çıkmaktadır.

İkinci el bir aile aracı satın almak

Geniş bagaj hacmi, modüler koltuklar, geniş oturma alanları ile konforlu ve güvenli sürüş için aileniz ile birlikte keyif alabileceğiniz harika bir seçenektir. Konforun yanında performans olarak da ihtiyacınızı karşılayacağından emin olabilirsiniz.

 

İkinci El Araç Alırken Farklı Motor Seçeneklerini Değerlendirin

İnternet üzerinden bir şahıstan veya bir profesyonel kurumdan ikinci el araç alma sürecinde tabii ki kategori tek tercih ve karar kriteri değildir. İleride yeniden satma ihtimalini de göz önünde bulundurarak istek, beklenti ve bütçenize en uygun motor seçeneğini seçmek de çok önemlidir. İkinci el araç seçiminde benzin ya da dizel arasında tercihte bulunmak bile zorken yeni motor seçeneklerinin gelişimi ile beraber seçim yapılacak yelpaze de gittikçe genişlemektedir. Bu konuda sizin için en doğru tercihi yapmak için motor seçeneklerini keşfedin. 

İkinci el bir dizel araç satın almak

Uzun zaman boyunca sürücüler tarafından büyük kabul görmüş ve kamu otoriteleri tarafından desteklenmiş olan dizel bugün açıkça gerilemektedir. Ekonomik sebeplerden dolayı benzin gitgide daha fazla tercih ediliyor olsa da, uzun yol yapanlar için dizel hala mantıklı bir tercih olarak kalmaktadır. Hâlâ ikinci el bir dizel araç satın almak gerekiyor mu? Özellikle kendi kullanımına uygun olarak herkes tercihte bulunmakta özgürdür. 

İkinci el bir benzinli araç satın almak 

Çok yönlü benzinli motorlar pek çok araç kullanımı açısından uygundur. Yeniden satışının bir dizel modelden daha kolay olmasının yanı sıra benzinli bir araç günlük olarak kısa yolculuklar gerçekleştiren fakat elektrikli araca geçme arzusuna sahip olmayan kişiler tarafından özellikle aranmaktadır.   

İkinci el bir hibrit araç satın almak 

Termik bir motoru ve (şarj edilebilir) bir elektrik bataryasını bir araya getiren hibrit modeller çevreyi termik araçlardan daha az kirletmektedir ve daha tasarrufludur. Özellikle kısa ya da şehir içi yolculuklar gerçekleştiriyorsanız satın alım aşamasında daha pahalı olmasına karşın uzun vadede tasarruf sağlamaktadırlar.

İkinci el bir elektrikli araç satın almak  

Elektrikli araçlar şehirlerde yaygınlaşmaya başlamaktadır. Çok düşük bir kullanım masrafıyla gerçek bir sürüş keyfi ve makul bir çevresel etki ile bu motor,  şehir araçları arayışındaki kişiler için uygun bir seçenek olacaktır. Fakat sıklıkla şöyle bir soru ortaya sorulmaktadır: Elektrikli mi yoksa hibrit mi almak gerekir? Birinci seçenek yalnızca şehir içinde seyahat eden kişilere daha uygundur. Buna karşın hibrit ara sıra yapılan yol seyahatleri için de daha uygun olabilir.

İkinci el bir otomatik araç satın almak  

Vites kutusu da ikinci el bir araç satın alma sürecinde etkili ve önemli bir tercih kriteridir. Modellerin büyük bir kısmı manuel bir vitese sahip olmakla birlikte otomatik bir versiyon seçmek de mümkündür. Otomatik vites, vites değiştirmeyi sürücüye bırakmadığından daha yumuşak ve pratiktir. Bununla birlikte daha az arandığı için manuel vitese kıyasla daha düşük bir yeniden satış potansiyeli taşımaktadır. 

Fiyat, ikinci el araç satın alırken önemli bir tercih kriteridir.

İkinci el aracınızı satın alırken en önemli noktalardan biri de doğru fiyata bir model bulmaktır. Tabii ki bu süreçte aracın güvenilirliği, performansı ya da size uygunluğunu da göz ardı etmemek gerekir. En uygun aracı seçmek adına, bütçenize uygun olan ve en iyi kalite/fiyat dengesi sunan modeli bulmak için tavsiyelerimize göz atın.

İkinci el premium araçlarımız

İkinci el sayesinde, yüksek segmentteki bir modeli size daha makul bir fiyata sunabiliyoruz. Mercedes Class E, BMW 5 serisi, Volvo V60, Mini John Cooper Works… Çok sayıda Premium marka ve model artık her bütçe için erişilebilir durumda.

Düşük kilometreli ikinci el araçlarımız

İkinci el pazarında artık yaşı bir yıldan az ya da çok düşük kilometreli araçlar da bulunmaktadır. SPOTICAR, düşük kilometreli ikinci el aracınızı ararken dikkat etmeniz gereken kriterleri bilginize sunar ve hayalinizdeki en iyi ikinci el araç modelini buşmanıza yardımcı olur.

Uygun fiyatlı ikinci el araçlarımız

Uygun fiyata ikinci el araç satın almak, iyi bir anlaşma yapmanın güvencesi olabilir. Ancak bunun için güvenilirlik, performans ve estetikten ödün vermek söz konusu bile olamaz. Tüm bu kriterlerin karşılanması için SPOTICAR, bütçeye uygun, her kategoriden en iyi ikinci el modelleri seçmeniz için size tavsiyelerini açıklıyor. 

200.000 TL için hangi ikinci el araçlar seçmeli?  

Kısıtlı bütçeler için çok sayıda model erişilebilir haldedir. Özellikle Opel Corsa ve Citroën C3 gibi şehir araçları, Dacia Logan gibi aile araçları ve Dacia Duster SUV akla gelmektedir.

300.000 TL için hangi ikinci el araçlar seçmeli? 

Bu bütçe, sürücülere pek çok sayıda seçenek sunmaktadır. En popüler modeller özellikle Citroen C4, Peugeot 308, Opel Astra, ve Citroen Berlingo’dur.

400.000 TL için hangi ikinci el araçlar seçmeli? 

400.000 TL sembolik eşiği aşıldığında yüksek segmentte yer alan marka ya da çok yeni modellere yönelmek mümkündür. Böyle bir bütçeyle premium markaların mükemmel modellerine sahip olabilirsiniz. Favorilerimiz mi? Kuşkusuz DS 5, Peugeot Rifter, Audi A3, Sportback ve Peugeot 308 SW ve Citroen C4
 

 

İkinci El Araç Satın Almada Belirleyici Faktör: Marka

Araç markası, zaman zaman fiyat ya da motor seçeneklerinden bile önemli olup ikinci el ara satın alma sürecinde en etkili tercih kriteri olmaktadır. En doğru seçimi yapmanız için sizi markaların ana modellerini keşfetmeye davet ediyoruz.

İkinci el bir Peugeot satın almak 

İkinci el araç piyasasında Peugeot modelleri önemli bir yere sahiptir. Aslan logolu marka, uzun yıllardır Fransız otomotiv sektörünün amiral gemisidir. Marka, Peugeot 208 şehir aracı, Peugeot 2008 ve 3008 SUV ve kompakt Peugeot 308 ile oldukça geniş bir araç yelpazesi sunmaktadır.

İkinci el bir Opel satın almak

Bir süre önce Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş. tarafından satın alınan Opel yeniden yükselişe geçen markalar arasında yer almaktadır. Corsa, Crossland ve Grandland X’in popülerliği artarak devam etmektedir.

İkinci el bir Citroën satın almak 

Citroën, son dönemde çıkardığı yeni modelleri ile beraber, tüketiciler arasında oldukça popülerleşen bir marka haline gelmiştir. En öne çıkan modelleri C3, C3 Aircross, C5 Aircross

İkinci El bir Alfa Romeo Satın Almak

110 yılı aşkın bir süredir, İtalyan markası zarif modelleriyle tüm dünyayı fethediyor. Simgesel İtalyan üretici, Giulia, Giulietta veya 159  gibi muhteşem modeller sunuyor.

İkinci el bir Audi satın almak 

Hafif bir gerileme gösterse bile, Audi özellikle Q2, A3 ve A1’in başarıları sayesinde, yüksek gam segmentinde adını hala yukarılarda tutmaktadır. 


İkinci el bir BMW satın almak 

Üçüncü premium Alman markası BMW X1, 1 serisi ve X3’ün popülaritesinin kanıtladığı gibi uzun yol yapanlar arasında hala popüler. 

İkinci el bir Dacia satın almak

Uygun fiyatları ve çok çeşitli modelleriyle Dacia araçları, lüks aksesuar beklentisi olmayan sürücülerin temel ihtiyaçları karşılayan bir ürün gamı sunmaktadır. Temel olarak Dacia Sandero, Duster ve Lodgy öne çıkan modeller arasındadır.

İkinci el bir Toyota satın almak

Dünyada en güvenilen markalardan biri olarak değerlendirilen Toyota, Yaris, C-HR ve Auris gibi çevreye saygılı modelleri ile pazarda farkını göstermeyi başarmıştır. 

İkinci el bir DS satın almak 

DS markası artık bağımsızlığını ispat etmiştir. Aralarında DS7 Crossback ve DS3 Crossback’in de yer aldığı teknolojik yeniliğe öncülük eden ikonik modeller sunmaktadır.

İkinci el bir Fiat satın almak 

Yükselen İtalyan markası Fiat, genç ve modern AND’si sayesinde klasmanda 10. yeri yakalamaktadır. Markanın en iyi temsilcisi Egea, Fiat 500 serisi olmakla beraber Panda’nın da pazarda hatırı sayılır bir yeri vardır.

İkinci el bir Ford satın almak

Amerikan otomobil üreticisi bugün hala ikinci el pazarında mantıklı bir tercih olarak kalmaktadır. Ayrıca Ford Fiesta, Focus, S-max ve Kuga onun en iyi örnekleridir. 

İkinci el bir Hyundai satın almak 

Asyalı diğer markalara kıyasla popülaritesi azalmış olsa da Hyundai yine de ikinci el ve yeni piyasasında ilerlemektedir. Tucson, i20 ve Kona markanın cazip modellerinin başında gelmektedir.

İkinci el bir Jeep Compass satın almak 

Jeep® Compass
, Amerikan arazi araçları üreticisi için şehir SUV araçları dünyasına ilk adımdı.

İkinci el bir Jeep Renegade satın almak 

Geleneksel ve modern özellikleri bir araya getirmesiyle tanınan Jeep® Renegade, bu büyük Amerikan araba üreticisinin piyasaya girişinden beri en iyi bilinen arabası haline gelmiştir.

İkinci el bir Kia satın almak 

Dünyadaki en güvenilir markalardan biri olarak değerlendirilen Kia pazarlardaki başarılı yoluna devam etmektedir. Otomobil üreticisi tarafından sağlanan 5 yıllık garanti de Kia Sportage, Picanto ve Ceed’in başarılarına tamamıyla katkı sağlamaktadır. 

İkinci el bir Land Rover satın almak 

Tüm arazilere uygun araçları ve SUV’ları ile meşhur İngiliz markası, Land Rover Discovery, Range Rover ve Velar’ın harika bir biçimde gösterdiği gibi maceraseverlerin en yakın arkadaşı olmaya adaydır. 

İkinci el bir Mercedes satın almak  

İlk premium Alman otomobil üreticisi Mercedes dieselgate’in etkilerine sadece çok az maruz kalmıştır. Öyle ki Class A, Class C ve GLC ikinci el pazarını canlandırmaya devam etmektedir. 

İkinci el bir Mini satın almak
 
Tam bir İngiliz olan Mini minyatür modelleri ve taklit edilemez stili sayesinde ikinci el pazarında bir referans haline gelmiştir. Bu durum Mini’nin ve Countryman’in satışlarda devamlı bir yeri olmasını sağlamaktadır.

İkinci el bir Nissan satın almak 

Özellikle hibrit ve elektrikli olmak üzere alternatif motorları açısından öne çıkan bir diğer marka da Nissan’dır. Bununlar beraber ikinci el satışlarda Qashqai, Micra ve Juke gibi termik modeller daha ön planda yer almaktadır.

İkinci el bir Renault satın almak 

Baklava şeklinde sembolü olan marka Türkiye’de tercih edilmektedir. Araç üreticisinin aralarında Clio, Captur ve Megane’nın da yer aldığı birçok çok satan ürüne sahip olduğunu söylemek gerekiyor. 

İkinci el bir Seat satın almak 

Modern zamanlara ait gerçek bir kompakt sedan olan bu İspanyol model, ağırbaşlı ve verimlidir. Çok yönlü, yaygın olarak bulunabilen, ferah ve güzel bir donanıma sahiptir.

İkinci el bir Skoda satın almak 

Çek markası düşük fiyatlı modelleriyle Dacia’yı gölgede bırakmaktadır. Özellikle de Fabia ve Octavia karakteristikleri sayesinde pazarda dikkat çeken modeller arasında yer almaktadır.

İkinci el bir Volkswagen satın almak 

Segmentinde ilk sıralarda yer alan Alman otomobil markası Volkswagen, yadsınamaz Polo, Golf ve Tiguan gibi yüksek kaliteli ve çok tercih edilen modelleri sayesinde kendini kanıtlamıştır.

İkinci El Araç Satın Almanın Temel Adımları

İkinci el bir araç satın alırken aracın piyasa değeri, yeniden satış başarısı ve hatta sigortası gibi diğer unsurların da mutlaka dikkate alınması gerekmektedir. İkinci el bir DS ya da bir Opel ya da herhangi bir başka model satın almak istiyorsanız ikinci el bir aracı nasıl seçmeniz ve araç satın alırken hangi işlemlerin gerçekleştirilmesi gerektiğini öğrenmek için tavsiyelerimize göz atın: 

Araç rayiç bedeli 

İkinci el bir araç satın almadan önce aracın pazar değerini araştırmanız önemlidir. 

Araçlarınızın değerini hesaplayın
 
Aracınızın değerini bilmeniz, aracınızı en uygun fiyata geri vermeniz için önemli bir adımdır.

İkinci el araç nereden satın almalı? 

Aracınızı internet üzerinden satın alıyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli noktalar nelerdir? Aracınızı bir özel şahıstan mı yoksa bir profesyonelden mi almak tercih edilmelidir?  

Spoticar size ikinci el aracınızı satın almak için 10 tavsiye  vermektedir ve satın almadan önce kendinize sormanız gereken şu iki soruyu yanıtlamaktadır: 

•    İkinci el bir araç nasıl seçilmelidir? 
•    İkinci el bir araç nasıl satın alınmalıdır?

 

Çerez Kullanım Onayı