İkinci El Dizel Araç Nasıl Seçilir?

İkinci el dizel araç alımı: avantajları  

Dizel, tüketim ve vergilendirme gibi çeşitli avantajları sayesinde diğer motor tipleri üzerinde uzun süreli bir hakimiyet kurmuş, hatta Türkiye’de pazar payı %73'e ulaşmıştır. Ancak itibarı zedelenmiştir ve bugün çevre kirliliğinden sorumlu tutulur. Yaygın inanışın aksine, dizel motor diğer motor tiplerine göre birçok avantaj sunar. SPOTICAR'ın uzmanlığından faydalanarak size uygun ikinci el dizel aracı seçebilirsiniz. 

İkinci el dizel aracın avantajları  

Dizel kusurlardan ibaret değildir. Hatta bunun tam tersi söz konusudur! Benzinli bir motordan daha ekonomik, daha çevreci ve daha güvenli olan bu motor tipi, aracını yoğun kullanan sürücülere, genç sürücülere, hatta dar bütçeli kişilere hitap eder. Dizelin güçlü yönlerine hızlıca bakalım: 

 • Çevreye duyarlı: Dizel, benzinli motorlara göre %20 daha az yanmamış hidrokarbon ve karbondioksit salar. Azot oksit (NOx) emisyonlarının %90'ını ortadan kaldıran partikül filtresi ve SCR (Seçici Katalitik Redüksiyon) sistemi gibi en son teknolojik yenilikler sayesinde, dizel motor, benzinli motorla benzer, hatta daha iyi bir çevreci performans sergiler. 
   
 • Ekonomik: Dizel motorlar, benzinli emsallerine göre yaklaşık %15 daha az yakıt tüketir. Dolayısıyla menzilleri daha uzundur. Eşdeğer güçte, her 100 kilometrede en az 2 litre yakıt tasarrufu yaparsınız. 
   
 • Güvenilirlik: Artık ispata gerek olmayan bir şekilde, dizel motorun benzinli motordan daha uzun ömürlü olduğu biliniyor. Örneğin ikinci el piyasasında, ikinci el dizel Peugeot 308 veya dizel Volkswagen Golf'ü 200.000 km'yi aşmış ve çalışır durumda bulmak mümkündür. 
   
 • Yeniden satış: Çok sayıdaki özelliği sayesinde, Volkswagen Golf, Peugeot 3008, Renault Mégane, Audi A3 ve hatta Mercedes A Sınıfı gibi dizel otomobillerin rayiç bedelleri iyidir.  

En iyi ikinci el dizel araçlar hangileridir?

İlk tavsiyemiz turboşarjlı dizel motorları tercih etmeniz yönündedir; böylece performans garantiniz olur ve yavaş motorlu bir araç satın alma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.


En ünlü dizel motorlar:

 • PSA Grubu'nun Peugeot, Citroën, DS ve şimdi de Opel'de bulunan 1.6 ve 2.0 HDi ve BlueHDi motorları. Ayrıca yeni bir 1.5 BlueHdi 130 BG versiyonu piyasaya sürülmüştür ve kademeli olarak 1.6 versiyonunun yerini alacaktır.
   
 • Volkswagen, Audi, Seat ve Skoda'da bulunan, VW Grubu'nun TDi motorları
   
 • Renault, Nissan ve Dacia'da bulunan DCi motorlar
   
 • Dizel Fiat ve Alfa Romeo'da bulunan Multijet motorlar
   
 • Ford'da bulunan ve adı EcoBlue olarak değiştirilen TDCi motorlar
   
 • Son olarak, Kia modellerinde bulunan CRDi motorlar.

İkinci el dizel araç satın almadan önce aracın önceki sahibinin tüm bakım ve revizyonları üreticinin tavsiyelerine göre gerçekleştirdiğini doğrulayın. Faturaları istemekten de çekinmeyin.

İkinci el dizel aracınızı neden bir uzmandan satın almalısınız?  

İkinci el dizel aracınızı bir uzmandan satın almak, garantili ve A'dan Z'ye kontrol edilmiş bir ikinci el araca sahip olmanın güvencesidir. 

İkinci el aracınızın alımını, SPOTICAR noktalarından birinde yaparsanız, ikinci el araç satın alırken karşılaşabileceğiniz teknik inceleme, eksik bakım, gizli kusurlar gibi klasik sorunlardan kaçınma olanağı bulursunuz. 

Spoticar vaadimiz: memnuniyet, titiz kontrol, 12 aya kadar garanti ve 7/24 yardım.

SPOTICAR
SPOTICAR
En doğru dizel aracı bulmak için motor tipi olmaz üzere dikkat edilecek kriterler vardır.